Első rész
Ha cégalapításba kezdünk, sok mindenre oda kell figyelnünk, ezért könnyen hibázhatunk. Hogy kizárjuk a hibalehetőségeket, felsorolunk néhány olyan bakit, amelyet sokan elkövetnek cégalapítás közben.
A cégnevet olykor nem választják meg megfelelően a cégalapítás előtt, így könnyen megeshet, hogy más létező cégnevet használnak. Mielőtt a cégnevet kigondolnánk, érdemes utánajárni, hogy előttünk másoknak nem jutott-e eszébe ugyanaz a név, nehogy majd elutasítsák a cégalapítási kérelmünket. Kárba veszhet a domain név, az elkészített bélyegző, az aláírási címpéldányok és még sorolhatnám. Ez rengeteg macerával és kellemetlenséggel járhat, hiszen az összes cégiratot újra alá kell írni, banka járni és módosítani az idő közben elkészült szerződéseket.
Egy figyelmetlen vállalkozó abba a helyzetbe kerülhet a cégalapítás után, hogy módosítania kell a megalapított céget, vagy magasabb járulékot fizet a kelleténél, ha nem kap tájékoztatást a képviseleti jogviszony jellegének a havonta fizetendő járulékokra gyakoroló hatásáról.
Oda kell figyelni az ÁFA fizetésére, hogy a megfelelő módon tegyük azt a cégalapítás előtt, különben feleslegesen fizethetünk az ÁFA bevalláshoz kapcsolódó adminisztráció és általános forgalmi adót. A cég jogosult lenne tárgyi adómentességre, választhat, adómentességet esetleg igényelhetne uniós adószámot, ám ezekről az ügyfél nem kap tájékoztatást a cégalapítás előtt.
Az adóhivatal és a statisztikai hivatal felé a cégalapítást követően, vagy munkaviszony-létesítés esetén bejelentési kötelezettsége van a társaságnak, amelyet ha elmulaszt ötszázezer forintig terjedő bírságot szabhat ki az adóhatóság.